Testosteron: mužský pohlavní hormon, který je nesmírně důležitý

Mužský pohlavní hormon, který je nesmírně důležitý pro správné fungování organismu a ke správnému vývoji sekundárních pohlavních znaků. Jeho hladina v těle je však důležitá nejenom pro muže, jak se mnozí mylně domnívají, ale i pro ženy. I v ženském těle se totiž tento hormon nachází, i když v nepochybně nižším množství. Co nastává, pokud je tvorba testosteronu Erectmax vyšší anebo naopak nižší, než je obvyklé? Je možné zvýšit hladinu testosteronu přirozenou cestou? Všechny tyto otázky vám pomůže zodpovědět následující článek.

Palčivý problém

Co je vůbec testosteron a jaký je jeho význam v lidském těle?

Jedná se o pohlavní hormon, který vzniká u mužů přirozenou cestou ve varlatech a v menším množství pak v buňkách nadledvin. U žen se samozřejmě tvoří pouze v nadledvinách, proto ho mají logicky v těle menší množství. V dospělosti má tento hormon u mužů vliv na ochlupení, růst vousů, ale i tvorbu a kvalitu spermií. Přibližně kolem 30. roku života se začíná tvorba testosteronu pomalu zpomalovat. Některé studie uvádí rychlost zpomalování přibližně o 1% ročně, ovšem tento údaj je hodně individuální. Hladinu testosteronu u mužů do velké míry ovlivňuje životní styl, dědičnost, predispozice, míra stresu atd. Muži začínají pociťovat první příznaky úbytku testosteronu kolem 55 roku života.

Různá medikace

Jak se může úbytek testosteronu projevovat?

Testosteron je závislý na celé řadě fyzických, ale i psychických projevů. Pokud tělo trápí jeho akutní nedostatek, mohou se objevit bolesti svalů a kloubů, úbytek svalové hmoty, pomalejší regenerace organismu či zhoršený duševní stav. Hladina testosteronu úzce souvisí i s plodností. U žen je vyšší hladina zpravidla spojována se špatným dozráváním vajíček, u mužů zase se sníženou produkcí spermií. Pro zvýšení hladiny testosteronu v těle je podávána speciální medikace, která slouží jako doplněk stravy.