Kočka nebo pes?

Jak kočka, tak i pes patří mezi oblíbené domácí mazlíčky po celém světě. U obou zvířat můžeme volit z různých plemen. Které zvíře je však lepší se musí rozhodnout každý jedinec samostatně.
kočka a pes
Kočka domácí
Kočky jsou oblíbenými společníky v bytech, ale jsou i kvalitními pomocníky třeba na chalupě. Jejich dravost, které se projevuje zejména lovem drobných hlodavců, může být v tomto ohledu i užitečná.
Odpůrci koček kritizují jejich nestálou povahu, kterou občas označují jako falešnou. Kdo má kočku doma, ten tvrdí, že je naopak velmi věrným a přítulným společníkem.
Chování kočky v domácích podmínkách však přináší majitelům menší starosti. Kočka se během dne, kdy je rodina třeba v zaměstnání, o sebe dokáže postarat. Stačí jí dostatek jídla a vody, které si podle své potřeby bere během dne dle své libosti.
Samozřejmě nesmíme zapomínat na kočičí záchod, který je nezbytný pro domestikovanou kočku. O program se pak už tento mazlíček postará sám, většinu dne tráví bezstarostným předením, po návratu majitelů jim pak věnuje náležitou pozornost.
pes a kočka
Pes
V České republice je nejrozšířenějším domácím zvířetem pes. Ne nadarmo dostal přízvisko – přítel člověka. Dokáže být skvělým mazlíčkem, zábavným společníkem i užitečným pomocníkem, to v případě, kdy hlídá naše obydlí.
Psích plemen je obrovské množství. Každý si tak může vybrat takové, které vyhovuje jeho požadavkům na daného mazlíčka. Při výběru by však člověk měl brát vždy ohledy nejen na sebe, ale i na zvíře. Proto pořizovat si aktivního velkého psa do bytu není zrovna vhodné, také je potřeba myslet na naše časové vytížení a nároky na péči o psa. Na zahradu se pak také některá plemena nehodí. S vhodným výběrem pomůže třeba veterinář, nebo chovatelská stanice či zájmová organizace. Psa, na rozdíl od kočky, je potřeba vychovávat a dostatečně cvičit, nejen kvůli bezpečnosti okolí, ale také nás samotných. Nevychovaný agresivní pes se může stát i člověku nebezpečným.