Jak vybrat toho správného psa přesně pro vás?

o   Každý pes potřebuje odlišné prostředí k životu. Je veliký rozdíl, jestli chceme huskyho nebo čivavu. Žijete-li v rodinném domku či chatce, vlastně vás tahle náležitost vůbec nemusí trápit. Otevřené prostory a výběh například někam do zahrady, potěší jak malého, tak velkého psa. Pokud naopak vlastníte byt, je velmi důležité si zjistit, zda daná rasa potřebuje větší prostory nebo ne. Větší psi by se totiž v menším prostředí nemuseli cítit zrovna nejlépe.
tři štěňata.jpg

o   Ne každá rasa má kladný vztah k dětem. Pokud nějaké máte, je vhodné si zjistit, jak rasa s dětmi vychází. Nejlepší jsou větší rodinní psi, kteří si s dětmi rádi hrají, mazlí se s nimi, starají se o ně a mají je rádi. Ale pozor, ne každý velký pes děti snáší. Je opravdu výhodné, když si o psovi více zjistíte, aby ve finále nemusel pryč, protože s dítětem nevychází.

o   Do výběru psa byste měli zahrnout i vášzdravotní stav. Neposedný pes, který potřebuje s pánem venku běhat několikrát denně není vhodný, pokud je majitel zdravotně omezen. Nejvhodnější je ten, který vyhovuje předchozímu bodu.
rozkošný zvíře.jpg

o   Alergie se moc se psí srstí nedá kombinovat. Jste-li alergičtí na psí chlupy, nemusí to být překážka, ale rozhodně si nepořizujte psa s dlouhou srstí. Někdy pomáhají dlouhodobé léky proti alergii, ale i přesto, že vám nezačne pes vadit, je lepší pořídit si psa, který má nejkratší srst. Mezi takové psy patří například Labradorský retrívr a rasy jemu podobné.

o   A jak zjistíte, že jste k výchově psa dost způsobilí?

Þ    Musíte mít trpělivost. Přece jen štěně neví, že doma nesmí vykonávat potřebu, nebo že od hraní jsou hračky a ne polštáře. Chce to čas, musí se vše naučit, a to nebude hned.

Þ    Zajímáte se o psy a něco o nich víte. To samozřejmě není nic, co by se nedalo změnit. Nikdy není pozdě na to, se začít o psy zajímat. Chce to o nich hodně číst, a něco si zjistit například o stravě, výchově, chorobách, ale třeba i historii a původu psů.
roztomilý rottweiler.jpg

Þ    Měli byste být přátelští, ne moc výbušní. Pes potřebuje především lásku, kterou mu můžete dát jen tím, že si na něm nebudete vylívat váš vztek z práce. Potřebuje z vás cítit lásku a úctu, kterou chová i on k vám. Pes svého pána miluje nadevše na světě, a to samé očekává i od něj.