Jak přes Vánoce nepřibrat

Vánoce by měly být hlavně svátky klidu, míru, pohody a spousty času stráveného s rodinou a přáteli. Ze začátku se ovšem jedná o pěkně velký stres o to, aby všechno klaplo tak jak má, bylo vše hotové a dárky pro naše blízké byly co možná nejlepší, aby jim udělaly radost. Každý rok se tak snažíme o to, aby byly lepší než ty předchozí. V tomto období se tak velice často ani nezastavíme, a tak zatím odoláváme slavným vánočním chutím, které nás ovšem stejně doženou hned po tom, co tento stres a tempo opadne. Za vůbec nejhorší období je tak považována doba mezi Štědrým dnem a Silvestrem. To už nás od pochoutek a cukroví opravdu nic neudrží. Na Nový rok pak ale opět vymýšlíme předsevzetí s tím, že do léta musíme pěkně zhubnout. Jak se tomuto každoročnímu kolotoči s přibíráním a poté následným hubnutím vyhnout?

Stůl s jídlem

Jedním z hlavních triků může být například to, nekupovat věci o nichž víte, že se na ně doslova vrhnete a neudržíte se jen u jednoho jediného kousku, ale vždy padne celé balení. Již spousta osob totiž přišla na to, že když si onu věc vůbec z obchodu nepřinesou, nemají na ni poté chuť a nutkání ji sníst. Pokud si ale nedokážete nějaké to potěšení na Vánoce odepřít, zkuste alespoň výjimečně sáhnout po menším balení.

Horká čokoláda

V posledních letech se také stále více vyskytují nejrůznější recepty na zdravé cukroví, které můžete vyrobit například ze sušených fíků, sušených datlí od https://www.nakliceno.cz/susene-datle/, rozinek a jiného ovoce spolu s kokosem, kakaem, mákem, skořicí anebo třeba vločkami. Jako sladidlo můžete využít například med, jež k Vánocům neodmyslitelně patří, banán, u kterého se ovšem musíte smířit s tím, že bude mít cukroví z něj kratší trvanlivost, anebo třeba jinou zdravou alternativou. Odlehčit můžete téměř každý recept bez toho, aniž by ztratil na chuti. Zkusit tak můžete zdravější verzi bramborového salátu, u něhož nikdo neskončí s jednou jedinou porcí, kterou můžete odlehčit například použitím bílého jogurtu anebo sójové majonézy na místo té klasické, a rybu anebo řízky můžete zkusit připravit v troubě, čímž docílíte toho, že se nebude jednat o tak tučné a špatně stravitelné jídlo.

V průběhu svátků také nezapomínejte na pohyb. S rodinou můžete vyrazit na klidnou procházku po městě, kde okouknete okolní nazdobené domy, do přírody, kde narazíte na klidnou přírodu pokrytou sněhem, anebo za rodinou tentokrát bez auta.

Zkusit také můžete zmenšení velikosti používaného nádobí, což by mělo zaručit, že se nebudete přecpávat, ale dáte si přiměřenou porci. Samozřejmě se tím nemyslí, že budete strádat a hladovět. Zkrátka se nepřejídejte a nejezte jídlo, na které namete chuť jen proto, abyste zkrátka něco jedli. A co dělat, pokud žádná rada nezabere? Jednoduše zvolte možnost číslo dvě a pokuste se vyjíst i své kamarády, abyste se necítili vedle nich špatně.