Houby v květináči

Jde o zajímavý nápad jedné zkušené staré paní houbařky. Rádi se s vámi o něj podělíme. Když to vyjde, budete velice spokojeni. Vše je založeno na tom, že napodobíte v domácích podmínkách princip, na kterém je založen růst hub v přírodě. Jedná se o symbiózu. Tedy soužití hub s kořeny rostlin. Jde o to, že houby rostou v přírodě symbióze s kořeny stromů. V lese jsou to například  hřiby smrkové s kořeny smrků, poddubáky v dubině, kozáky a křemenáče najdete v břízkách či pod osikami apod..Proč by nemohly růst v symbióze s rostlinkami v našem květináči?
Stojí to za pokus!
 modré houby
Co potřebujeme
·        několik kousků zralých, zdravých hub (2 – 3 ks, hlavně kloboučky se spórami)
·        50 gramů droždí
·        4 litry vody
 
Co dál
Do nádoby nalijte odstátou vodu a přidejte droždí. Houby rozkrájejte na kousky a pomelte je v mlýnku na maso. Potom je přimíchejte do vody s droždím. Nechte směs odpočívat asi 10 – 14 dní na teplém a tmavém místě. Nádobu přikryjte, ale jen částečně. Tak, aby se ke směsi mohl dostat vzduch.
 dřevní houby
Poté, co se směs odleží, pečlivě jí promíchejte a odeberte cca 200 ml. Ty rozřeďte s dvěma litry odstáté vody a promíchejte.
 
Co udělat na konec
Připravte si květináče s rostlinkami. Nejvhodnější jsou k tomuto účelu prý lilie, ale můžete zkusit i jiné. Vyzkoušíte jiné možnosti „spolupráce“ hub a rostlin. Do květináčů nezapomeňte přidat rašelinu.
No a pak stačí jen rostlinky zalévat připraveným roztokem.
 houba a žaludy
Co bude výsledkem úspěšného pokusu
Postupně by mělo dojít k aktivování spór hub. Když se jim bude v květináčích líbit, měly by se tam začít rozrůstat. V případě, že se pokus zdaří, porostou vám před očima v květináčích kromě původních rostlinek také houbičky! Asi budou menší než ty lesní. A také se nebude  jednat o pravé poddubáky nebo hřiby smrkové. Ostatně to bychom museli v květináči pěstovat dub či smrk a vytvořit mu podmínky jako v lese. Rozhodně ale budou krásné!