Děti a online hry

Pokud jste rodiče dětí všech věkových kategorií, určitě pro ně chcete to nejlepší. Určitě Vám záleží, abyste jim zajistili jejich potřeby materiální, psychické i vývojové. Snažíte se, co to jen jde, zajistit kvalitní výchovu svým dětem. Můžete své dítě vychovávat sebelépe, nastavovat jim nekompromisně určité hranice, ale dříve či později se setkáte s problémem. Jak velkým problémem je, když děti hrají online hry ?
zoufalý lego panáček

Pokud budete hry zakazovat, budou pro dítě mít ještě větší přitažlivost, nejedná se tedy o řešení, které bychom doporučovali. Jde spíše o to nastavit přijatelnou časovou hranici, kde samozřejmě platí, že čím menší dítě, tím méně času. Například půlhodina denně je pro čtyřleté dítě víc než dost. Online hry jsou nakažlivé a dítě najednou velmi snadno ztratí zájem o jiné aktivity. Důsledkem toho je, že dnešní děti nemají tak kvalitní slovní zásobu, umí mnohem méně písniček a říkanek a v neposlední řadě mají problémy i s přirozeným pohybem. Není to alarmující?
Kromě striktně nastaveného času, na kterém byste se měli společně domluvit a trvat na jeho dodržování, je možné internet využívat k jiným užitečným věcem a tím u dítěte minimalizovat pocit atraktivity. Dítě může třeba využívat různé aplikace a programy, které jsou ideální pro učení. Lze tedy spojit příjemné s užitečným a rozhodně to stojí za to zkusit.
dítě na klíně
Každopádně rodiče jsou zodpovědní, jak jejich dítě tráví čas. Měly by určitě dbát především na to, aby dítě nehrálo brutální hry i na to, aby čas trávilo také venku a sportováním. Závislost na online hrát je stále závislost a docela snadno může spustit závislostní chování jako takové. To znamená, že dítě, až se v budoucnosti setká se závislostním pokušením, nebude mít dostatek sebedisciplíny, aby tomu dokázal odolat. A určitě nechcete, aby se Vaše dítě stalo v budoucnosti závislé třeba na výherních automatech.