Podzim ve znamení jablek

Podzim ve znamení jablek

Podzimní čas je již tradičně spojen se sběrem jablek a dalších podzimních plodin. Jablka, hrušky nebo také šípky jsou skvělým a přírodním zdrojem vitamínu C, který naše tělo potřebuje ve zvýšené míře především v tomto období. Vitamín C si naše tělo neumí vyrobit samo. Při boji s kašlem, rýmou či nachlazením nám velkou výhodu poskytnou právě vitamíny, které je nejlepší čerpat z čerstvého ovoce a zeleniny. Ovšem víte, jak jablka sklízet a posléze skladovat, aby nám vydržela krásně čerstvá, sladká a šťavnatá?

most

V polovině září dozrávají první podzimní nebo brzce zimní odrůdy jablek. Zimní jablka se sklízí ještě později, obvykle počátkem října. V září můžeme sklízet například odrůdy Šampion, Spartan, Selena nebo Melodie. Je třeba plody kontrolovat ve zmíněnou dobu každý den, protože výše uvedené odrůdy mají často sklon k opadávání. Potlučené či jinak poškozené plody ale již nelze dále skladovat. K uskladnění jsou vhodná jen jablka utržená ze stromů bez patrných defektů na povrchu. Pokud nějaké plody přece jen spadnou, není třeba zoufat. Stále se z nich dá připravit výborný jablečný mošt, sladký dezert, voňavý štrúdl nebo je možné z jablek vyrobit chutné křížaly.

jablka

Jablka je nejlepší skladovat ve sklepě při teplotách 2-8°C. Ideální je vysoká relativní vlhkost vzduchu. Teploty rozhodně nikdy nesmí klesnout pod nulu. Zároveň musí být však zajištěno kvalitní větrání místnosti, jinak hrozí, že plody napadne plíseň. Není vhodné nárazové větrání, například otevřením celého okna. Je třeba, aby se vzduch měnil pomalu, ale přitom stále. Plody nemusí být samozřejmě jen ve sklepě, ale i v jiných prostorech. Je třeba však zajistit pro skladování dobré a stálé podmínky. Větší vlhkosti lze docítit například různými nádobami s vodou, zvlhčovači, případně je možno v místnosti pravidelně rosit podlahy. Pokud vlhkost nebude dostatečná, pak začnou plody vysychat.