Kontroverzní umělec


Určitě všichni znáte jméno Pablo Piccaso. I lidé, kteří ani dost málo nemají zájem o výtvarné umění, vědí, že to byl slavný kubistický malíř první poloviny dvacátého století. Samozřejmě každý umělec má svou konkurenci. A Pablo Piccaso ji měl skutečně bohatou. Jedním z umělců, s nimiž soupeřil, byl mladý Amadeo Modigliani.
barvy na štětcích.png

Na téma soupeření Piccaso versus Modigliani byl dokonce natočen film Modigliani. Nejedná se v pravém slova smyslu o životopisný film. Film popisuje období, kdy v Paříži probíhala velká výstava. Pořadatelé potřebují pro výstavu obří plátno a vyhlásí soutěž pro malíře. S vítězstvím se pojí samozřejmě nemalá finanční částka. Do soutěže se přihlásí také Piccaso a náš hrdna. Pro zajímavost, v tomto filmu si zahrála manželku Pabla Piccasa Eva Herzigová.
A jaký byl vlastně život Amadea?
 štětce ve sklenici.jpg

Příliš velký bohém

Amadeo se narodil v roce 1884 v Livornu do židovské rodiny. Mladý muž už v průběhu středoškolských studií toužil po tom malovat. Chtěl přestat se studiem. Jeho matka, se kterou měl hluboký vztah, ho v tomto pochybném rozhodnutí podporovala.
Budoucí malíř nebyl rozhodně žádný hodný mladík. Míval četné milostné avantýry s mnoha ženami. K mnohým z nich se velmi ošklivě choval. Byl také závislý na hašiši a na absintu. Zkrátka typický bohém. Mladý muž měl ovšem už od dětství velmi podlomené zdraví a jeho životní styl mu velmi přitěžoval. Stejně tak skutečnost, že měl neustálé problémy s financemi. Zemřel 24. ledna 1920 v pouhých třiceti šesti letech.
Co se týče jeho tvorby, Modigliani se rozhodl jít proti proudu uměleckých směrů.
V současné době jsou jeho obrazy opravdu vysoce oceňované, ale v průběhu života umělec příliš úspěšný nebyl. Byl ovšem destruktivní nejen k sobě, ale také ke svým obrazům. Svá první umělecká díla například zničil. Dnes by přitom měla zajisté nedozírnou uměleckou hodnotu.