Jaký vybrat kočkolit?

Pokud chovám kočku v domácím prostředí nebo nám alespoň na noc chodí domů, tak určitě budeme muset řešit to, kam si kočička v případě potřeby dojde na záchod. Na některých videích na YouTube můžete vidět, že mají kočky naučené přímo na lidskou toaletu, ale to se nepovede každému, aby si takto zvíře vycvičil.

Musíme tedy koupit vhodný záchůdek. Záchůdek naleznete na internetu na nějakém e-shopu nebo přímo v prodejně, která je zaměřená na zvířata. Dnes již existují takové, ve kterých mají kočičáci soukromí. Jsou do nich dvířka a je k nim i filtr, který zabraňuje zápachu.
kočka na toaletě

Do něj musíme pořídit kočkolit. Naši miláčci totiž vykonávají potřebu do nějakého měkkého substrátu, který vždy potřebuje zahrabat. Na výběr máme několik druhů.

První varianta, která je velice oblíbená až jedna z nejoblíbenějších, tak je Bentonit. Jedná se o přírodní druh jílu, který je velice oblíbený, a to z jednoho prostého důvodu. Skvěle saje vodu a nasává i pachy. Pokud tedy zvíře vykoná potřebu, tak se poté vykoná hrudka, kterou je poté velice jednoduché vyndat a záchůdek tak zůstává čistý.

Pokud se budeme bavit o čistotě záchodu, tak musíme velmi pečlivě dbát na to, aby byl vždy čistý, aby tam kočka chtěla chodit. Jsou to totiž velice čistotná zvířata. Pokud nebude odpovídat místnůstka jejím potřebám, tak si najde jiné místo, kde vykoná potřebu. Nevýhodou bentonitu může být jeho váha. Likvidujeme jej do klasického směsného odpadu.
zacpaný nos

Druhou variantou je silica gel. Skvěle saje vodu i pachy. Méně kvalitní kočkolity mohou zapáchat. Opět likvidujeme do směsného odpadu.

Třetí variantou jsou ty, které jsou na přírodní bázi. Mají jednu obrovskou výhodu a to tu, že jsou ekologické. Jsou z přírodních materiálů. Můžeme je tedy i ekologicky likvidovat. Může se vyhazovat do WC, ale lepší je varianta kompostování. Nevýhodou je, že je lehký a může se tak lehce zachytit na srsti hlavně dlouhosrstých kočičáků.