Jak se postarat o špinavé kolo?

Pokud rádi jezdíte na výlety do přírody na kole, jistě moc dobře víte, že i na první pohled hezké počasí se může velice rychle změnit a vy pak jste často nuceni jet domů po zablácených cestách, což není dobré jak pro vaše oblečení, tak ale ani pro váš bicykl. Je rozhodně nezbytné ho dostatečně umýt, ale v případě, že jste do této doby pro tento účel používali zahradní hadici nebo jinou natlakovanou vodu, od této chvíle to už nedělejte.
cyklistka u vody
Voda díky silnému proudu může poměrně snadno proniknout do ložisek a ty poškodit, což asi není zrovna ve vašem největším zájmu. Pokud chcete použít tlak vody, tak pouze velice mírný, žádnou divočinu. Daleko lepší je ale použít mokrý hadřík a utřít rám včetně všech dalších menších částí kola. Je to sice pracnější, ale o to bezpečnější cesta.
Pokud existuje na kole místo, které by si při čištění vyloženě vyžadovalo zvýšenou pozornost, je to rozhodně řetěz, který se obvykle umaže ze všech částí kola nejvíce. Nejefektivnějším způsobem, jak ho uvést zase do původního stavu, je prostě použít pračku na řetězy, díky které ho můžete zbavit nečistot i bez toho, aniž byste ho museli složitě sundávat z kola. Čištění byste měli provádět podle manuálu, tedy nejdříve pračku připevnit na řetěz a posléze otáčet, dokud se nebude řetěz blýskat. V případě, že jako většina národu tento typ speciální pračky nevlastníte, budete muset řetěz sundat a vyčistit manuálně. Je-li až příliš zanesený, použijte klidně i líh nebo benzín. Pak ho opláchněte lehce vodou a usušte.
cyklista na silnici
Zbavit špínu budete muset i další, daleko menší součástky, například převodník. To udělejte velice důkladně, jelikož zažraná špína může tyto části poškodit a ony pak nebudou fungovat tak jak mají. Je dobré k tomuto účelu používat malý kartáček, který se dokáže se svými štětinkami proniknout do každé škvíry. Nakonec je vhodné pohyblivé části kola namazat.