Co by vám instalatéři poradili ohledně vytápění

Domníváte se, že je vaše topení v naprostém pořádku, a že nevyžaduje žádný zásah? Možná, že se mýlíte, a že jste se orientovali hlavně na to vnější, co máte na očích, a to, co se děje uvnitř potrubí, vám nepřipadá nijak zvlášť zajímavé.

Topení vyžaduje údržbu i uvnitř

Topný systém je zdánlivě natolik kompaktní celek, že vám připadá, že bude bez poruchy sloužit po zbytek života. Možná máte pravdu, třeba tomu tak bude, ale ve hře jsou některé jevy, s nimiž bychom měli počítat. Patří k nim i stav vnitřního potrubí, armatur a topných těles.

ventil topení

Kdyby v topném okruhu neproudila voda, byla by jeho údržba podstatně snazší. Voda totiž dokáže v průběhu desítek let významně narušit jeho chod, a to zejména nenápadně a skrytě.

V trubkách se usazují kaly – voda proudící topením reaguje s jeho kovovým povrchem, dochází tu k oxidaci (korozi) a drobné zkorodované částice se kumulují uvnitř. Spolu s nimi se tu rozmnožují bakterie, kterým vyhovuje teplota vody a živiny v ní obsažené, navíc obohacené o některé minerály v korodujících trubkách. Výsledkem jsou pak částečně tuhé a zčásti kašovité usazeniny, které snižují průtok vody, a tím pádem celkový výkon topné soustavy.

Existuje však způsob, jak vnitřek topení důkladně zbavit nečistot, k čištění topení kanalizace-instalateri.cz se používá např. výkonný kompresor Ropuls Roclean a souprava čisticích a desinfekčních prostředků.

termostat topení

Vyčistit se dá i vodovodní potrubí

To, co se děje uvnitř trubek v topné soustavě, se odehrává v menším měřítku i v rozvodech pitné vody. Až uvidíte tu spoušť, která unikne z topení při vyčištění tlakovým kompresorem, možná si uvědomíte, že by se hodilo podrobit čištění i vodovodní trubky a armatury. Tentýž kompresor lze využít i pro tyto účely, můžete tedy proces čištění rozšířit a v jednom dni zbavit kaly ze všech systémů v domácnosti, které přichází do kontaktu s vodou.