Vydejte se s nosičem kol na Sázavu

Řeka Sázava právem patří ke klenotům naší země, její krásy opěvovala řada umělců, mezi nimi i folkový kytarista a zpěvák Honza Nedvěd a filmová herečka z období První republiky Jiřinka Sedláčková, známá zejména z filmu „Eva tropí hlouposti“. Podél řeky Sázavy je vybudována vlaková trať a máte-li zájem, můžete se do těchto míst vypravit z Čerčan a projet se vlakem podél dolního a středního toku řeky až do Světlé nad Sázavou, k peřejím Stvořidla. Posázaví však stojí za to navštívit i autem. Zajistíte si tu ubytování v některém z penzionů v blízkosti říční hladiny a pak už se můžete pustit po některé z cyklotras do objevování krás okolní krajiny.

jízdní kolo

Přepravit jízdní kola lze pochopitelně vlakem, ale postrádá to potřebné soukromí a klid, navíc mohou být ve vlacích obsazeny prostory pro přepravu jízdních kol a tím se vám značně zkomplikuje situace. Není nad to mít vlastní vůz s tažným zařízením Mito Amsa, a s vlastním nosičem jízdních kol na tažné zařízení. Tyto typy nosičů mají jednu zásadní výhodu – kola se přepravují nízko nad silnicí, což vám usnadní nasazování kol na nosič, a jízda nebude ovlivněna poryvy větru a prouděním vzduchu tak, jako u nosičů střešních.

přívěs za auto

A kam se na kolech vydat

Mezi nejzajímavější úseky patří trasa mezi Světlou nad Sázavou a Zručí nad Sázavou, řeka tu silně meandruje a protéká zalesněnou krajinou. Voda je zadržována četnými jezy s vorovými propustmi, které sice bývají uzavřené, ale svým způsobem je to připomínka dávných dob, kdy se tudy na vorech splavovalo dřevo. Doporučit vám můžeme návštěvu hradu v Ledči nad Sázavou, zříceninu hradu Chřenovice a zámek ve Zruči nad Sázavou.

Poutavá krajina je také mezi Kácovem, hradem Český Šternberk a Stříbrnou Skalicí. A jste-li milovníky dalekých rozhledů a romantické krajiny, kterou opěvoval Honza Nedvěd, projeďte si na kole úsek z Přestavlk u Čerčan do Týnce nad Sázavou a Krhanic a dále Posázavskou stezku z Kamenného Přívozu do Píkovic.