Nadějný Ric Roman Waugh

Režisér a scénárista Ric Roman Waugh začínal jako filmový herec a profesionální kaskadér. Toto řemeslo bylo rodové, protože jeho otec patřil mezi zakládající členy organizace Stunts Unlimited, která sdružuje nejlepší kaskadéry. Díky tátovi se Ric mohl setkat s velikány jako John Wayne nebo Clint Eastwod.

filmová klapka

Přesto si našel čas na psaní scénářů a točení vlastních projektů. Pro Waughovu tvorbu jsou sice typické akční filmy, ve kterých dokáže uplatnit své vlastní kaskadérské zkušenosti, ale zároveň jeho filmy obsahují silný sociální kontext. Snaží se ukázat krutou realitu dneška, snaží se upozornit na problémy současnosti. Není  zřejmě překvapivé, že v tomto kontextu nejsou jeho filmy extra filmovými trháky a to i přesto, že jsou vysoce oceňované.

Ve svém scénáristickém a režisérském debutu Stíny minulosti čerpal ze své profese kaskadéra. Moc se však do povědomí nedostal. Podstatně úspěšnější byl dramatický snímek z prostředí věznice se zvýšenou ostrahou Zločinec. Mezi další úspěšné filmy patří triller Práskač, kdy opět nastoluje sociální otázky. Tématu vězeňství se věnuje ještě jednou ve snímku Trestanec.

vězeňská cela

Zločinec

Nicméně hlavní hrdina filmu Zločinec je tak nějak více sympatický a lidský. Člověk si dost snadno dokáže představit, že by se ocitl v situaci hlavního hrdiny, který nejprve jen chrání svůj dům, kde spí jeho žena a malý syn. Zloděje neplánovaně zabije. Ovšem vzhledem k tomu, že se tak stalo už mimo prostory vlastního domu, je to vnímáno jako vražda a následně zmírněno jako nechtěné zabití. Tříletý trest s vidinou na poloviční trest za dobré chování se jeví jako vítězství. Jenomže při transportu do věznice v autobuse dochází ke vzpouře vězňů, a ačkoli hlavní hrdina je v tom nevinně, je nakonec odsouzen jako spoluviník do věznice se zvýšenou ostrahou, kde si odpykávají trest největší zločinci a kde přestávají platit morální zásady běžné společnosti a to nejen ze strany vězňů, ale i ze strany dozorců.